Informácie o plemene môžete nájsť na internetových stránkach www.hovawart-klub.sk/a tie najdôležitejšie nájdete tu:

Hovawart je veľmi staré nemecké plemeno pracovného psa. Jeho názov pochádza z pôvodného nemeckého Hof=dvor, warten = strážiť. Hovawart sa ako plemeno chová a registruje v plemennej knihe od roku 1922.Toto plemeno bolo šľachtené za použitia typove podobných psov, ktoré sa podarilo nájsť na sedliackych dvoroch. Okrem toho boli v žačiatkoch do chovu použití staronemecký ovčiak, novofundlandský pes, leonberger a newfoundlander.
Hovawart je v súčasnosti silný, temperamentný, príjemný a verný rodinný pes. Pretože je to pracovné plemeno, pre svoj dokonalý rozvoj potrebuje zamestnanie, ale od začiatku aj dobrý a trvalý kontakt so svojou rodinou. Len tak sa rozvinú všetky jeho dobré vlastnosti. Výrazný ochranný pud z neho robí výborného strážcu a ochrancu. 
Jeho telesná stavba, husté osrstenie a otužilosť ho predurčujú na celoročný pobyt vonku.

Celkový vzhľad: Hovawart je silný, stredne veľký, dlhosrstý pracovný pes, s dlhšou stavbou tela. Rozdiely obidvoch pohlaví sú dobre viditeľné, predovšetkým v tvare hlavy a v celkovej telesnej stavbe.

Dôležitý pomer mier:
Dĺžka tela hovawarta je približne 110 až 115% kohútikovej výšky.

Veľkosť:
Feny: 58 - 65 v kohútiku, váha 32 - 38 kg
Psi: 63 - 70 cm v kohútiku, váha 40 - 45 kg

Správania a povaha:
Hovawart je uznaný ako pracovný pes na všestranné použitie. Je strednej tvrdosti a temperamentu, vyrovnaný a dobromyseľný. Má dobré obranárske vlastnosti a bojovnosť, je sebaistý a znesie značnú záťaž. Má veľmi dobre vyvinutý čuch. Jeho harmonické telesné proporcie a mimoriadna väzba na rodinu, v ktorej žije, ho predurčujú na vynikajúceho doprovodného, strážiaceho, obranného, ale i záchranárskeho a stopovacieho psa.

Osrstenie:
Srsť - nápadne krásna, silná a dlhá, ľahko zvlnená, priliehavá a uzatvorená, s menším podielom podsady. Na hrudi, bruchu, na zadných stranách končatín a na chvoste je strsť dlhšia. Na hlave a na prednej strane končatín je srsť krátka.
Farba - hovawart sa vyskytuje v troch farebných variantách: čierna so znakmi, čierna a plavá.


Odporúčaná literatúra